Historie pivovaru

Mesh

1874

Založení Holba

V nádherném prostředí jeseníků, v holbě u Hanušovic, zakládá mladý sládek Josef Müllschitzký moderní parní pivovar.

1881

Noví majitelé

Většinovými majiteli pivovaru se stali oberleithnerové a nový člen společenstva dr. karl chiari. situace si vyžádala nový název společnosti brauerei von chiari & co. zu hannsdorf-halbseit.


1906

Akciová společnost

Do akciové společnosti se spojily pivovary v třemešku, Šumperku a v Hanušovicích, který získal největší podíl akcií v nové společnosti s názvem nordmährische brauerei und malzfabriks aktiengesellschaft in mährisch schönberg.

1918 – 1939

Meziválečné období

V meziválečném období měla produkce hanušovického pivovaru vzestupnou tendenci. v průběhu let se pivovar z hlediska kvantity produkce propracoval na třetí místo.


1940

Nedostatek surovin

I přes nedostatek surovin během války si pivovar stále udržuje vysokou kvalitu svého piva a vydává nové akcie.


1948

Znárodnění pivovaru

HANUŠOVICKÝ PIVOVAR BYL ZNÁRODNĚN A BYL VYTVOŘEN SAMOSTATNÝ ZÁVOD HANUŠOVICKÝ PIVOVAR, NÁRODNÍ PODNIK, V HANUŠOVICÍCH.


1960

Modernizace

DO PROVOZU BYLA UVEDENA NOVÁ SPILKA, PROBĚHLA ÚPRAVA LEŽÁCKÝCH SKLEPŮ, ZŘÍZENA FILTRAČNÍ STANICE A INSTALOVÁNO SKLENĚNÉ POTRUBÍ. HANUŠOVICKÝ PIVOVAR BYL ZAČLENĚN DO SEVEROMORAVSKÝCH PIVOVARŮ, NÁRODNÍ PODNIK, SE SÍDLEM V PŘEROVĚ.

1970

Náhrada dřevěných
přepravních sudů

náhrada dřevěných přepravních sudů hliníkovými, poprvé překonána hranice výstavu 300 tis. hl

1983

Pivo Šerák

V listopadu roku 1983 byla uvařena první zkušební várka piva šerák. do nabídky pro zákazníky byl šerák jako první jedenáctka na trhu v tehdejším československu trvale zařazen od ledna roku 1984.


1990

Vlastní zdroj vody

V DEVADESÁTÝCH LETECH K NEJVYZNÁMĚJŠÍ INVESTICI PATŘILO ZAJIŠTĚNÍ VLASTNÍHO ZDROJE MIMOŘÁDNĚ KVALITNÍ VODY, KTERÁ SVOJÍ KVALITOU ODPOVÍDÁ PŘÍSNÝM POŽADAVKŮM DĚTSKÉ KOJENECKÉ VODY.


1996

Vznik Holba

Vznikla samostatná společnost pivovar holba, a.s. hanušovice, která byla dceřinou společností pms přerov, a.s. společně s pivovar zubr a.s. přerov a pivovarem litovel a.s.


2001

Revitalizace pivovarských rybníků

Rybníky opět pozitivně ovlivňují přirozenou rovnováhu krajiny a současně zdobí pivovarské nádvoří. Žijí v nich nejen ryby, ale i chránění živočichové jako rak říční, užovka obojková, 
skokan hnědý, čolci a další obojživelníci.

2010

Otevření Pivovarského muzea
a Pivovarské restaurace

2018

Holba Keprník

poprvé uvařeno pivo Holba Keprník – jedinečný ležák s horským chmelem.

Vítejte

Pro vstup na stránky
musíte být starší 18 let.

Tyto stránky používají cookies za účelem zkvalitňování služeb a analýzy návštěvnosti. Uvedením svého věku souhlasíte s užíváním cookies podle zásad uvedených v našich Podmínkách užití stránek.