Pivovarské muzeum Holba v Hanušovicích zve návštěvníky na procházku v čase

9/3/2022

Pivovarské muzeum Holba v Hanušovicích zve návštěvníky na procházku v čase

Tipů na zajímavé výlety není nikdy dost. Jedním z nich je návštěva naprosto nové expozice Pivovarského muzea Holba v Hanušovicích v malebných Jeseníkách. Je zcela na vás, zda si zvolíte prohlídku s poutavým výkladem, nebo si raději projdete výstavu po vlastní ose.

„Ve zcela nové expozici našeho pivovarského muzea nahlédneme nejen do úplného počátku vzniku pivovaru v Hanušovicích, ale také do Wlachova pivovaru v Šumperku a pivovaru na Třemešku. Tyto dva pivovary byly totiž v roce 1906 připojeny k pivovaru v Hanušovicích. Časová osa nás provede hanušovickým pivovarem až do konce druhé světové války. Z této doby se dochovaly sklenice, lahve, bednářské hoblíky, palice, křiváky, sudy a mosazné pípy, které jsou u nás vystaveny,“ láká na novou výstavu Blanka Strnadová, vedoucí Pivovarského muzea v Hanušovicích.

V druhé části expozice budou k vidění nejen nádherné pivní sklenice, lahve, korunky a pivní cedule, ale také dochované osobní listy zaměstnanců pivovaru či deputátní známky pro zaměstnance. Nechybí ani fotografie, které zachycují jak historii pivovaru, tak i atmosféru z nedávných akcí, jako jsou např. Holbyáda, sázení stromků, setkání Holbáků a Šeráků apod. Třeba se sami na některých poznáte.

„Prohlídku expozice v muzeu zakončujeme v naší historické hospůdce v takzvaném foto koutku, kterému vévodí zrekonstruovaný výčepní pult z období 1. republiky a kde na vás čeká pan hospodský se štamgastem,“ dodává B. Strnadová.

Po prohlídce muzea je možné zhlédnout film o pivovaru Holba či se vydat na exkurzi do samotného pivovaru, kde vás zkušení průvodci seznámí s výrobou piva. V prostorách návštěvnického centra před muzeem si můžete zakoupit pivo, sklenice, trička apod.

Otvírací doba: úterý-sobota od 10 do 16 hodin po celý rok

Vstupné: 40 kč na osobu

Střípky ze zákulisí expozice

·        Vystavené předměty se podařilo získat od sběratelů, velká část je ale zakoupena či vypůjčena od pana Bohuslava Hasoně, který je dlouholetým zaměstnancem pivovaru Holba.

·        Kostým hospodského ušila paní Natálie Rosáková podle předlohy hospodského z pohádky „Obušku z pytle ven“.

·        Dobový výčep a lednici získalo muzeum díky emeritnímu sládkovi pivovaru Litovel - panu Miroslavu Koutkovi, který je velkým nadšencem pivovarnictví.

·        Fototapeta v hospůdce dává nahlédnout do historické hospůdky na Šeráku.

·        Téměř všechny historické fotografie hospod jsou kopie pohlednic od pana sběratele Ladislava Matějčka z Bludova.

·        Scénář, výtvarný návrh a realizaci expozice mají na svědomí Mgr. Michaela Kollerová z Vlastivědného muzea v Šumperku, Blanka Strnadová a Ing. Lenka Kadlecová z pivovaru Holba a aranžérka Ivana Kuklová.

Vítejte

Pro vstup na stránky
musíte být starší 18 let.

Tyto stránky používají cookies za účelem zkvalitňování služeb a analýzy návštěvnosti. Uvedením svého věku souhlasíte s užíváním cookies podle zásad uvedených v našich Podmínkách užití stránek.