Holba slavnostně otevřela nové Návštěvnické centrum a Pivovarské muzeum

9/4/2024

Holba slavnostně otevřela nové Návštěvnické centrum a Pivovarské muzeum

Kompletní redesign a rekonstrukce Návštěvnického centra trvala bezmála dva roky. Velkou změnou prošla recepce i audiovizuální sál centra a také muzeum. To nově detailně mapuje vznik a vývoj hanušovického pivovaru i jeho hlavní pilíře, kam patří expozice legendární jedenáctky Šerák a tradičního jesenického pochodu pořádaného Holbou pod názvem Pivovarská čtvrtka.

Redesign Návštěvnického centra

Za razantní, a přitom velmi citlivou proměnou Návštěvnického centra stojí designérské studio MBG ze Zábřehu (www.mbg.cz ), které s pivovarem spolupracuje již delší dobu. Důraz byl kladen především na funkčnost a originalitu prostoru. Autorskému projektu dominují 3 zásadní prvky:

  • instalace varného postupu za barem, díky kterému mohou návštěvníci vidět celý proces vaření piva krok po kroku

  • světelná stěna složená z bezmála pětiset pivních lahví,  jenž díky slunečnímu svitu a umělému osvětlení nabízí ojedinělé vizuální efekty

  • podhledy z chmelových šišek v nadživotní velikosti, které zajištují dokonalou akustiku i ryze pivovarskou dekoraci

„O úpravách jsme uvažovali už delší dobu. Hlavním důvodem byl na jedné straně rostoucí zájem návštěvníků a na druhé straně nedostačující prostory návštěvnického centra, kde se také konají přednášky a různé akce spojené s naším pivovarem. Akustika, světlo, prostorové uspořádání, to vše prošlo výraznou proměnou. A prvky, které designerské studio navrhlo na míru, jsou unikátní. Také je velmi efektivně využitý daný prostor,“ říká Petr Hermély, marketingový ředitel společnosti Pivovary CZ Group, do které pivovar Holba, společně s Litovlí a Zubrem patří.

Přestavba Pivovarského muzea

Přestavba byla spojena se třemi historickými výročími - 150 let pivovaru Holba, 40 let Šeráku a 50 let od prvního ročníku turistického pochodu Pivovarská čtvrtka.

„Zmapovali jsme detailně vznik a vývoj pivovaru od počátku až do dnešních dní včetně zásadních historických milníků. Vedle tradiční expozice přibyla historická sbírka bednářského nářadí, které veřejnost seznámí s krásným řemeslem, které pivovarnictví provází od jeho počátků,“ vysvětluje Blanka Strnadová, vedoucí Pivovarského muzea a dodává: „Druhá obnovená expozice se věnuje vlajkové lodi jedenáctce Šerák a třetí patří Pivovarské čtvrtce. U těchto dvou témat se nám podařilo nasbírat a zkompletovat řadu historickým materiálů.“

Historii pivovaru s lehkostí doplňuje exkurze pivovaru, která seznámí návštěvníky se všemi varnými postupy, surovinami a technologiemi. „Ročně projde naším pivovarem přes 8 tisíc návštěvníků a mezi nejoblíbenější místa patří samozřejmě spilka, ležácké tanky a také stáčírna, které dominuje náš robot, který jako jediný v Česku manipuluje i s 15litrovými soudky našeho Ryzího piva z hor,“ dodává Strnadová.

Vítejte

Pro vstup na stránky
musíte být starší 18 let.

Tyto stránky používají cookies za účelem zkvalitňování služeb a analýzy návštěvnosti. Uvedením svého věku souhlasíte s užíváním cookies podle zásad uvedených v našich Podmínkách užití stránek.